Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (143 entries)

en: %s ago
pt: há %s

en: %s approved | %s approved
pt[0]: %s aprovado
pt[1]: %s aprovados

en: %s missed spam, %s false positive | %s missed spam, %s false positives
pt[0]: %s spam falhado, %s falsa positiva
pt[1]: %s spam falhado, %s falsas positivas

en: (undo)
pt: (desfazer)

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
pt[0]: O <a href="%1$s">Akismet</a> já protegeu o seu site contra %2$s comentário de spam.
pt[1]: O <a href="%1$s">Akismet</a> já protegeu o seu site contra %2$s comentários de spam.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
pt[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu o seu site de <a href="%2$s">%3$s comentário de spam.</a>.
pt[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu o seu site de <a href="%2$s">%3$s comentários de spam.</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
pt: <a href="%s">Akismet</a> impede o spam de chegar ao seu site.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
pt[0]: <strong class="count">%1$s comentário de spam</strong> bloqueado pelo <strong>Akismet</strong>
pt[1]: <strong class="count">%1$s comentários de spam</strong> bloqueados pelo <strong>Akismet</strong>

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
pt: <strong>Quase pronto</strong> - active a sua conta e diga adeus aos comentários de spam

en: API Key
pt: Chave API

en: Account
pt: Conta

en: Accuracy
pt: Precisão

en: Activate Akismet
pt: Activar o Akismet

en: Activate your Akismet account
pt: Active a sua conta Akismet

en: Active
pt: Activa

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
pt: Akismet %s requer WordPress %s ou superior.

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
pt: O Akismet %s necessita de WordPress 3.0 ou superior.

en: Akismet Configuration
pt: Configuração do Akismet

en: Akismet Error Code: %s
pt: Código de erro Akismet: %s

en: Akismet FAQ
pt: FAQ do Akismet

en: Akismet Setup
pt: Configuração do Akismet

en: Akismet Stats
pt: Estatísticas Akismet

en: Akismet Support
pt: Suporte do Akismet

en: Akismet Widget
pt: Widget Akismet

en: Akismet anti-spam strictness
pt: Regras do Akismet

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
pt: O Akismet marcou este comentário durante uma retentativa automática.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
pt: O Akismet aprovou este comentário durante uma retentativa automática.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site.
pt: O Akismet elimina spam em comentários e trackbacks que chegam ao seu site.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. Register your email address below to get started.
pt: O Akismet elimina spam em comentários e trackbacks que chegam ao seu site. Registe o seu email abaixo para começar.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To setup Akismet, select one of the options below.
pt: O Akismet elimina spam em comentários e trackbacks que chegam ao seu site. Para configurar o Akismet escolha uma das opções abaixo:

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
pt: O Akismet teve um problema com um pedido SSL anterior e desactivou-o temporariamente. Recomeçará a usar pedidos SSL em breve.

en: Akismet filters out your comment and trackback spam for you, so you can focus on more important things.
pt: O Akismet filtra os comentários e trackbacks de spam, para que se possa concentrar em coisas mais importantes.

en: Akismet has detected a problem.
pt: O Akismet detectou um problema.

en: All systems functional.
pt: Todos os sistemas estão operacionais.

en: All time
pt: Sempre

en: Always put spam in the Spam folder for review.
pt: Mover sempre o spam para uma pasta para poder ser revisto.

en: Awaiting spam check
pt: A aguardar verificação de spam

en: Cancelled
pt: Cancelada

en: Change
pt: Mudar

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Com que então a fazer batota...

en: Check for Spam
pt: Verificar spam

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
pt: Escolha entre eliminar o pior spam automaticamente ou movê-lo para a pasta de spam.

en: Cleaning up spam takes time.
pt: Limpar o spam demora tempo.

en: Cleared by Akismet
pt: Verificado pelo Akismet

en: Click the Use this Key button.
pt: Clique no botão Usar esta chave.

en: Comment History
pt: Histórico de comentários

en: Comment status was changed to %s
pt: O estado do comentário foi mudado para %s

en: Comments
pt: Comentários

en: Connected via Jetpack
pt: Conectado via Jetpack

en: Contact Akismet support
pt: Contactar o suporte do Akismet

en: Copy and paste the API key into the text field.
pt: Copie e cole a chave API no campo de texto.

en: Create a new API key with a different email address
pt: Criar uma nova chave API com um endereço de email diferente

en: Disabled.
pt: Inactivo.

en: Disconnect this account
pt: Disconectar esta conta

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
pt: Mostrar o número de comentários spam que o Akistmet apanhou

en: Enabled.
pt: Activo.

en: Enter an API Key
pt: Introduza uma chave API

en: Enter/remove an API key.
pt: Introduza/remova uma chave API.

en: Flagged as spam by %s
pt: Marcado como spam por %s

en: Flagged as spam by Akismet
pt: Marcado como spam pelo Akismet

en: For more information:
pt: Para mais informação:

en: For more information: %s
pt: Para mais informação: %s

en: Get your API key
pt: Obtenha uma chave API

en: History
pt: Histórico

en: If you already have an API key
pt: Se já tem uma chave API

en: If you already know your API key.
pt: Se já sabe qual é a sua chave API.

en: Log in or create an account to get your API key.
pt: Inicie a sessão ou crie uma conta para obter a sua chave API.

en: Manually enter an API key
pt: Introduza manualmente uma chave API

en: Missing
pt: Em falta

en: Network functions are disabled.
pt: As funções de rede estão desactivadas.

en: New to Akismet
pt: A começar com o Akismet

en: Next Billing Date
pt: Próxima data de facturação

en: No Subscription Found
pt: Nenhuma subscrição encontrada

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll help sort this out.
pt: Não se preocupe. Entre em contacto connosco para o ajudarmos a resolver a situação.

en: Note:
pt: Nota:

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
pt: Nesta página pode introduzir/remover a chave API, ver informação da conta e ver as estatísticas de spam.

en: On this page, you are able to setup the Akismet plugin.
pt: Nesta página pode configurar o Akismet.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
pt: Nesta página pode ver estatísticas de spam filtrado no seu site.

en: Overview
pt: Vista geral

en: Past six months
pt: Últimos seis meses

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
pt: Por favor <a href="%1$s">actualize o WordPress</a> para a versão mais recente ou <a href="%2$s">instale a versão 2.4 do plugin Akismet</a>.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
pt: Por favor verifique a <a href="%s">configuração do Akismet</a> e entre em contacto com o seu serviço de alojamento se continuar com problemas.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
pt: Por favor contacte <a href="%s" target="_blank">o suporte Akismet</a> para obter ajuda.

en: Please update your payment details.
pt: Por favor actualize os seus dados de pagamento.

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
pt: Por favor visite <a href="%s" target="_blank">a sua conta Akismet</a> para reactivar a sua subscrição.

en: Re-adding...
pt: Re-adicionando...

en: Reactivate Akismet
pt: Re-activar o Akismet

en: Register Akismet
pt: Registar o Akismet

en: Register a different email address
pt: Registar um email diferente

en: Remove this URL
pt: Remover esta URL

en: Removing...
pt: Removendo...

en: SSL Status
pt: Estado SSL

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
pt: Seguri: por sempre o spam numa pasta para moderação.

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Settings
pt: Opções

en: Show approved comments
pt: Mostrar comentários aprovados

en: Show the number of approved comments beside each comment author
pt: Mostrar o número de comentários aprovados, ao lado de cada autor do comentário

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
pt: Mostrar o número de comentários aprovados na lista de comentários, ao lado de cada autor do comentário.

en: Signup for an account on %s to get an API Key.
pt: Registe-se no %s para obter uma chave API.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
pt: Eliminar o pior spam silenciosamente de maneira a que eu nunca o veja.

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d hours!
pt: Desde que se juntou a nós, o Akismet poupou-lhe %d horas!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d minutes!
pt: Desde que se juntou a nós, o Akismet poupou-lhe %d minutos!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %s days!
pt: Desde que se juntou a nós, o Akismet poupou-lhe %s dias!

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
pt: Alguns comentários ainda não foram verificados pelo Akismet. Foram temporariamente marcados para moderação e serão verificados de novo mais tarde.

en: Spam Blocked
pt: Spam bloqueado

en: Spam blocked
pt: Spam bloqueado

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
pt[0]: Todo o spam na <a href="%1$s">pasta de spam</a>, mais antigo do que um dia é automaticamente apagado.
pt[1]: Todo o spam na <a href="%1$s">pasta de spam</a>, mais antigo do que %2$s dias é automaticamente apagado.

en: Status
pt: Estado

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
pt: Estrito: remover silenciosamente o pior e mais óbvio spam.

en: Strictness
pt: Regras

en: Subscription Type
pt: Tipo de subscrição

en: Summaries
pt: Resumos

en: Suspended
pt: Suspensa

en: Temporarily disabled.
pt: Temporariamente desactivado.

en: The Akismet subscription plan
pt: O plano de subscrição do Akismet

en: The connection to akismet.com cannot be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
pt: Não foi possível estabelecer uma conexão com o akismet.com. Por favor consulte o <a href="%s" target="_blank">nosso guia sobre firewalls</a> e verifique a configuração do seu servidor.

en: The key you entered could not be verified.
pt: A chave que indicou não pôde ser verificada.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
pt: A chave introduzida é inválida. Verifique-a novamente.

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
pt: Estado da subscrição - activo, cancelado ou suspenso.

en: There is a problem with your key.
pt: Ocorreu um problema com a sua chave.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
pt[0]: Está <a href="%2$s">%1$s comentário</a> na sua lista de moderação de spam neste momento.
pt[1]: Estão <a href="%2$s">%1$s comentários</a> na sua lista de moderação de spam neste momento.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
pt: Não está nada na sua <a href='%s'>lista de spam</a> por enquanto.

en: Title:
pt: Título:

en: URL removed
pt: URL removida

en: Un-spammed by %s
pt: Desmarcado como spam por %s

en: Use this Akismet account
pt: Usar esta conta Akismet

en: Use this key
pt: Usar esta chave

en: Use this option if you want to setup a new Akismet account.
pt: Use esta opção se pretender configurar uma nova conta Akismet.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from comment and trackback spam</strong>. It keeps your site protected from spam even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="http://akismet.com/get/">Sign up for an Akismet API key</a>, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
pt: Usado por milhões, o Akismet é provavelmente a melhor maneira de <strong>proteger o seu site contra spam nos comentários e trackbacks</strong>, mesmo enquanto dorme. Para começar, 1) clique em "Activar", à esquerda deste texto, 2) <a href="http://akismet.com/get/">obtenha uma chave API</a> e 3) guarde essa chave na página de opções do Akismet.

en: View comment history
pt: Ver histórico de comentários

en: We can&#8217;t connect to your site.
pt: Não conseguimos conectar ao seu site.

en: We cannot process your transaction. Please contact your bank for assistance, and <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
pt: Não foi possível processar a sua transacção. Por favor entre em contacto com o seu banco e <a href="%s" target="_blank">actualize os seus dados para pagamento</a>.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
pt: Pode ajudar-nos a combater o spam e fazer um upgrade à sua subscrição <a href="%s" target="_blank">contribuindo com um montante simbólico</a>.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
pt: Precisa de introduzir uma chave API para activar o serviço do Akismet no seu site.

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
pt: A sua conta Akismet foi criada e activada com sucesso!

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
pt: O seu servidor não está configurado para fazer pedidos SSL; entre em contacto com o seu serviço de alojamento para que adicionem o suporte para pedidos SSL.

en: Your firewall may be blocking us. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
pt: A sua firewall pode estar a bloquear-nos. Por favor contacte o seu serviço de alojamento, indicando o <a href="%s" target="_blank">guia de firewalls</a>.

en: Your subscription for %s is cancelled
pt: A sua subscrição para %s foi cancelada.

en: Your subscription for %s is suspended
pt: A sua subscrição de %s está suspensa.

en: Your subscription is cancelled.
pt: A sua subscrição foi cancelada.

en: Your subscription is missing.
pt: A sua subscrição não foi encontrada.

en: Your subscription is suspended.
pt: A sua subscrição está suspensa.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
pt: O seu serviço de alojamento ou o administrador do servidor desactivou as funcionalidades PHP <code>gethostbynamel</code>. <strong>O Akismet não funcionará correctamente enquanto isso não for corrigido</strong>. Por favor entre em contacto com o serviço de alojamento ou administrador e forneça-lhes <a href="%s" target="_blank">esta informação sobre os requisitos de sistema do Akismet</a>.
