Stable (latest release) - en to da translation catalogue (151 entries)

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
da: %1$s ændrede kommentarens status til %2$s.

en: %s ago
da: %s siden

en: %s approved | %s approved
da[0]: %s er godkendt

en: %s missed spam, %s false positive | %s missed spam, %s false positives
da[0]: %s overset spam, %s falske positive
da[1]: %s overset spam, %s falske positive

en: %s reported this comment as not spam.
da: %s rapporterede denne kommentar som ikke spam.

en: %s reported this comment as spam.
da: %s rapporterede denne kommentar som spam.

en: (undo)
da: (fortryd)

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
da[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentar.
da[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentarer.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
da[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet dit websted fra <a href="%2$s">%3$s spam-kommentarer</a>.
da[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet dit websted fra <a href="%2$s">%3$s spam-kommentarer</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
da: <a href="%s">Akismet</a> forhindrer spam i at komme på din blog.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
da[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
da[1]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blokeret af <strong>Akismet</strong>

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
da: <strong>Du er næsten færdig</strong> - aktiver din konto og vink farvel til kommentarspam

en: API Key
da: API-nøgle

en: Account
da: Konto

en: Accuracy
da: Nøjagtighed

en: Activate Akismet
da: Aktiver Akismet

en: Activate your Akismet account
da: Aktiver din Akismet-konto

en: Active
da: Aktiv

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
da: Akismet %s kræver WordPress %s eller højere.

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
da: Akismet %s kræver WordPress 3.0 eller nyere.

en: Akismet Configuration
da: Akismet-indstillinger

en: Akismet Error Code: %s
da: Akismet Fejlkode: %s

en: Akismet Setup
da: Akismet indstillinger

en: Akismet Stats
da: Akismet-statistik

en: Akismet Support
da: Akismet support

en: Akismet anti-spam strictness
da: Akismet anti-spam strenghed

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
da: Akismet fangede denne kommentar som spam ved et automatisk ekstra tjek.

en: Akismet caught this comment as spam.
da: Akismet fangede denne kommentar som spam.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
da: Ved et automatisk ekstra tjek af denne kommentar, blev den godkendt af Akismet.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site.
da: Akismet udrydder kommentar- og trackback-spam du får på dit websted.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. Register your email address below to get started.
da: Akismet udrydder kommentar- og trackback-spam du får på dit websted. Registrer din e-mail-adresse herunder for at komme i gang.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To setup Akismet, select one of the options below.
da: Akismet udrydder kommentar- og trackback-spam du får på dit websted. For at sætte Akismet i gang, så vælg en af mulighederne herunder.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
da: Akismet stødte på et problem med en tidligere SSL-forespørgsel og har deaktiveret det midlertidigt. Det vil begynde at bruge SSL-forespørgsler igen om kort tid.

en: Akismet filters out your comment and trackback spam for you, so you can focus on more important things.
da: Akismet filtrerer din kommentar- og trackback-spam for dig, så du kan fokusere på mere vigtige ting.

en: Akismet has detected a problem.
da: Akismet har fundet et problem.

en: All systems functional.
da: Alle systemer er funktionelle.

en: All time
da: Alle tiders

en: Always put spam in the Spam folder for review.
da: Læg alt spam i Spam-mappen til senere gennemgang.

en: Awaiting spam check
da: Afventer spamkontrol

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Change
da: Ændre

en: Cheatin&#8217; uh?
da: Snyder du?

en: Check for Spam
da: Tjek for spam

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
da: Vælg enten at fjerne det værste spam automatisk, eller at lægge al spam i spam-mappen.

en: Cleaning up spam takes time.
da: At rense for spam tager tid.

en: Cleared by Akismet
da: Godkendt af Akismet

en: Click the Use this Key button.
da: Klik på Brug denne nøgle knappen.

en: Comment History
da: Kommentarhistorik

en: Comment status was changed to %s
da: Kommentarstatus blev ændret til %s

en: Comment was caught by wp_blacklist_check.
da: Kommentar blev fanget af wp_blacklist_check.

en: Comments
da: Kommentarer

en: Connected via Jetpack
da: Forbundet gennem Jetpack

en: Contact Akismet support
da: Kontakt Akismet support

en: Copy and paste the API key into the text field.
da: Kopier og indsæt API-nøglen i tekstfeltet.

en: Create a new API key with a different email address
da: Opret en ny API-nøgle med en anden e-mail-adresse

en: Disabled.
da: Deaktiveret.

en: Disconnect this account
da: Afbryd denne konto

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
da: Vis antallet af spamkommentarer Akismet har fanget

en: Enabled.
da: Aktiveret.

en: Enter an API Key
da: Indtast en API-nøgle

en: Enter/remove an API key.
da: Indtast/fjern en API-nøgle.

en: Flagged as spam by %s
da: Markeret som spam af %s

en: Flagged as spam by Akismet
da: Markeret som spam af Akismet

en: For more information:
da: For mere information:

en: For more information: %s
da: For flere informationer: %s

en: Get your API key
da: Få din API-nøgle

en: History
da: Historie

en: If you already have an API key
da: Du har allerede en API-nøgle

en: If you already know your API key.
da: Hvis du allerede har en API-nøgle.

en: Log in or create an account to get your API key.
da: Log ind eller opret en ny konto for at få din API-nøgle.

en: Manually enter an API key
da: Indtast en API-nøgle manuelt

en: Missing
da: Mangler

en: Network functions are disabled.
da: Netværksfunktioner er deaktiverede.

en: New to Akismet
da: Første gang med Akismet?

en: Next Billing Date
da: Næste regningsdato

en: No Subscription Found
da: Intet abonnement fundet

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll help sort this out.
da: Vær ikke bange. Kontakt os og vi vil hjælpe med at rede dette ud.

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
da: På denne side kan du indsætte/fjerne en API-nøgle, se kontoinformation og se spam-statistik.

en: On this page, you are able to setup the Akismet plugin.
da: På denne side kan du indstille Akismet-pluginet.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
da: På denne side kan du se statistik for det spam, der er filtreret på dit websted.

en: Overview
da: Overblik

en: Past six months
da: Sidste seks måneder

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
da: Du skal venligst <a href="%1$s">opgradere WordPress</a> til den nuværende version, eller <a href="%2$s">nedgradere til version 2.4 af Akismet pluginet</a>.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
da: <a href="%s" target="_blank">Henvend dig venligst til vores support team</a> med spørgsmål.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
da: Se venligst i din <a href="%s">Akismet-konfiguration</a> og kontakt din webudbyder, hvis problemet fortsætter.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
da: Kontakt venligst <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.

en: Please update your payment details.
da: Opdater venligst detaljerne vedrørende betaling.

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
da: Besøg venligst <a href="%s" target="_blank">Akismet kontosiden</a> for at genaktivere dit abonnement.

en: Re-adding...
da: Tilføjer igen

en: Reactivate Akismet
da: Genaktiver Akisment

en: Register Akismet
da: Registrer Akismet

en: Register a different email address
da: Registrer en anden e-mail-adresse

en: Remove this URL
da: Fjern denne URL

en: Removing...
da: Fjerner...

en: SSL Status
da: SSL-status

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
da: Sikker: anbring altid spam i Spam-mappen til gennemsyn.

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Show approved comments
da: Vis godkendte kommentarer

en: Show the number of approved comments beside each comment author
da: Vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentarforfatter

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
da: Vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentarforfatter på siden med kommentarlisten.

en: Signup for an account on %s to get an API Key.
da: Tilmeld dig en konto på %s for at få en API-nøgle.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
da: Fjern diskret den værste og mest påtrængende spam, så jeg aldrig får den at se.

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d hours!
da: Siden du sluttede dig til os har Akismet sparet dig %d timer!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d minutes!
da: Siden du sluttede dig til os har Akismet sparet dig %d minutter!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %s days!
da: Siden du sluttede dig til os har Akismet sparet dig %s dage!

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
da: Nogle kommentarer er ikke blevet kontrolleret for spam af Akismet. De er midlertidigt blevet tilbageholdt til moderation og vil automatisk blive kontrolleret igen senere.

en: Spam Blocked
da: Spam blokeret

en: Spam blocked
da: Spam blokeret

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
da[0]: Spam i <a href="%1$s">spam-mappen</a>, der er ældre end 1 dag, slettes automatisk.
da[1]: Spam i <a href="%1$s">spam-mappen</a>, der er ældre end %2$d dage, slettes automatisk.

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
da: Streng: fjern det væsrste og mest gennemtrængende spam.

en: Strictness
da: Strenghed

en: Subscription Type
da: Abonnementstype

en: Summaries
da: Opsummeringer

en: Suspended
da: Suspenderet

en: Temporarily disabled.
da: Midlertidigt deaktiveret.

en: The Akismet subscription plan
da: Akismet abonnementet

en: The connection to akismet.com cannot be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
da: Forbindelsen til akismet.com kan ikke oprettes. Se venligst <a href="%s" target="_blank">vores guide om firewalls</a> og kontroller din server-konfiguration.

en: The key you entered could not be verified.
da: Den indtastede nøgle kunne ikke godkendes.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
da: Din n&#248;gle er ugyldig. Dobbelttjek den.

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
da: Abonnementstatus - aktivt, opsagt eller sat i bero

en: There is a problem with your key.
da: Der er et problem med din nøgle.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
da[0]: Der er <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø lige nu.
da[1]: Der er <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø lige nu.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
da: Der er intet i din <a href='%s'>spam-kø</a> i øjeblikket.

en: This comment was reported as not spam.
da: Denne kommentar er blevet rapporteret som ikke spam.

en: This comment was reported as spam.
da: Denne kommentar er blevet rapporteret som spam.

en: Title:
da: Titel:

en: URL removed
da: URL fjernet

en: Un-spammed by %s
da: Markeret som ikke-spam af %s

en: Upgrade
da: Opgrader

en: Use this Akismet account
da: Brug denne Akismet-konto

en: Use this key
da: Brug denne nøgle

en: Use this option if you want to setup a new Akismet account.
da: Brug denne mulighed, hvis du vil starte en ny Akismet-konto.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from comment and trackback spam</strong>. It keeps your site protected from spam even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="http://akismet.com/get/">Sign up for an Akismet API key</a>, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
da: Akismet er benyttet af millioner og meget sandsynligt den bedste måde i verden at <strong>beskytte din blog fra kommentar- og trackback-spam</strong>. Det holder dit websted beskyttet mod spam, selv mens du sover. For at komme i gang: 1) Klik på linket "Aktiver" til venstre for denne beskrivelse, 2) <a href="http://akismet.com/get/">Opret dig for en Akismet API-nøgle</a> og 3) Gå til konfigurationssiden for Akismet og gem din API-nøgle.

en: View comment history
da: Se kommentarhistorie

en: We can&#8217;t connect to your site.
da: Vi kan ikke forbinde til dit websted.

en: We cannot process your transaction. Please contact your bank for assistance, and <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
da: Vi kan ikke gennemføre betalingen. Kontakt venligst din bank for hjælp og <a href="%s" target="_blank">opdater dine betalingsdetaljer</a>.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
da: Du kan hjælpe os med at bekæmpe spam og opgradere din konto <a href="%s" target="_blank">at betale et beløb</a>.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
da: Du skal indtaste en API-nøgle for at aktivere Akismet-tjenesten på dit websted.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
da: Du bruger Aksimet på alt for mange websteder ift. dit Pro-abonnement.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
da: Du bruger din Aksimet-nøgle på flere websteder, end dit Pro-abonnement tillader.

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
da: Din API-nøgle er ikke længere gyldig. Indtast venligst en ny nøgle eller kontakt support@akismet.com.

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
da: Din Akismet-konto er blevet opsat og aktiveret. Blog løs!

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
da: Din webserver kan ikke foretage SSL-forespørgsler; kontakt din webudbyder og bed dem om at tilføje understøttelse for SSL-forespørgsler.

en: Your firewall may be blocking us. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
da: Din firewall blokerer måske. Kontakt venligst din host og kik på <a href="%s" target="_blank">vores vejledning om firewall</a>.

en: Your subscription for %s is cancelled
da: Dit abonnement for %s er annulleret

en: Your subscription for %s is suspended
da: Dit abonnement for %s er sat i bero.

en: Your subscription is cancelled.
da: Dit abonnement er annulleret.

en: Your subscription is missing.
da: Dit abonnement mangler.

en: Your subscription is suspended.
da: Dit abonnement er suspenderet.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
da: Din webudbyder eller server-administrator har deaktiveret PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code>-funktioner.  <strong>Akismet kan ikke fungere ordentligt, før dette er rettet.</strong>  Kontakt venligst din webudbyder eller firewall-administrator og giv dem <a href="%s" target="_blank">disse informationer om Akismet&#8217;s systemkrav</a>.
